Rinoplasti

Yüz  insanların ilk bakışta en çok dikkat çeken  vücut bölgesidir. Bu bölgenin şekil bozukluklarının düzeltilmesi estetik  ve psikolojik açıdan çok önemlidir. Rinoplasti ameliyatı hem estetik  hem de fonksiyonel açıdan önemli bir ameliyattır. Burun bölgesindeki bozukluğun ameliyatla ortadan kaldırılması ile kişinin sağlıklı nefes alıp vermesi  ve  estetik açıdan  dilediği buruna sahip olması hedeflenir.

Rinoplasti nedir?

Rinoplasti, en sık yapılan estetik operasyonlardan biridir. Bu ameliyattaki amaç doğuştan var olan veya sonradan   oluşmuş  şekil bozukluklarının giderilmesidir. Ameliyatta öncelikle kişinin burun tıkanıklığı ve nefes alma probleminin ortadan kaldırması , sonrasında da kişiyi mutsuz eden şekil bozukluğunun ortadan kaldırılması hedeflenir  Bu ameliyatla burun yeniden şekillendirilir. Ameliyat öncesi kişinin burnunun estetik operasyona uygun olup olmadığı cerrah tarafından yapılacak olan muayene ile değerlendirlir. Ameliyat sonrası sonuçların değerlendirilmesi için yaklaşık 6 -12 ay arasında bir süre gerekir Hem erkek hem de kadınlara uygulanabilmektedir. 18 yaş üstü herkese yapılabilir.

Ameliyat Öncesi Süreç

  • Ameliyat öncesinde herhangi nezle, grip gibi bir rahatsızlık durumu var ise ameliyat hastalık geçtikten sonrası döneme ertelenir.
  • Daha önce geçirilmiş burun veya diğer operasyonlar ve mevcut hastalıklar ameliyatı ve anestezi almanızı engelleyebilir. Ameliyat öncesinde hekimle bu konuda tam olarak konuşulup görüşülmesi gerekmektedir. 
  • Mevcut hastalığınız varsa bununla ilgili kullanılan ilaçlar getirilmelidir.
  • Ameliyat öncesinde kan sulandırıcı ilaçlar en az 1 hafta -10 gün öncesinde kesilmelidir.
  • Kadınların adet  dönemleri  ameliyaı olmalarına engel değildir.
  • Sigara içimi hem ameliyat öncesi hem de sonrasında anestezi açısından ve yara iyileşme sürecini negatif etkileyeceğinden önerilmemektedir.

 Burun estetiği nasıl yapılır?

Burun estetiği ameliyatı genel anestezi altında yapılan bir operasyondur.  Ameliyat ortalama 2-3 saat sürmektedir. Sıklıkla tercih edilen 2 farklı ameliyat tekniği vardır. Bunlardan biri açık rinoplastide  diğeri kapalı rinoplastidir. Açık rinoplasti tekniğinde burun delikleri arasından küçük bir kesi yapılır  ve burun ucu açılır.  Genellikle burundaki şekil bozukluğu ileri düzeyde olan veya daha önceden farklı bir burun estetiği operasyonu geçirmiş olan kişilerde açık rinoplasti tekniği tercih edilir. Açık tekniğin en büyük avantajı görüş açısının daha geniş olmasıdır. Bunun yanında iyileşme süreci  biraz daha uzundur. Ayrıca ameliyat  sonrası oluşan şişlik ve morluk gibi sorunlar daha sık görülmektedir. İkinci teknik olan kapalı rinoplastide ise yapılan kesi burun delikleri içerisinde kalacak şekilde yapılır. Cerrahın görüş alanı daha azdır, İyileşme süresi bu teknikte daha kısadır ayrıca burunda dikiş izi kalmamaktadır. Ayrıca şişlik morluk daha az olmaktadır. Kapalı teknik genellikle daha küçük boyuttaki şekil bozukluklarının düzeltilmesinde tercih edilir. Açık ya da kapalı teknik seçimi cerrahınız tarafından, burun içi ve dışındaki problemler analiz edildikten sonra karar verilir. 

Ameliyat Sonrası Süreç

 

Ameliyat sonrasında en çok sorulan sorulardan biri ağrı olup olmayacağıdır. Bir miktar ağrı olabilmektedir. Hastalara ağrılarını kesmek için ağrı kesici uygulanır. Ameliyat sonrasında bir kaç saat  ayağa kalkmak önerilmez.  Ameliyat esnasında ve  sonrasında  burundan ve genizden hafif kan sızıntısı  normaldir. Ameliyattan bir kaç saat sonra sulu gıdalar tüketilmeye başlanabilir. Burun etrafında, göz altlarında şişlik ve morluklar oluşması normaldir ve  yavaş yavaş azalacaktır.  Kanamanın önlenmesi için 2 hafta yastık yüksek tutulmalıdır, aşağı çok eğilmemeli ve ilk 15 gün burna su çekilmemeli, sümkürülmemelidir. Burun tıkanıklığı olabilir. 

Burun estetiği iyileşme süresi ne kadardır?

iyleşme süresini etkileyen bir kaç ayrı faktör vardır. Öncelikle  operasyonun boyutuna göre değişmektedir. Hastalar  genellikle  1 gece müşahede altında tutulduktan sonra ertesi gün taburcu edilir. Ameliyat bitiminde  buruna tamponlar yerleştirilir. Bu tamponlar 1 veya 2 gün sonra burundan çıkartılır. Açık ameliyatta burnun ucuna eriyebilen ya da erimeyen dikiş atlır. Erimeyen dikiş atılırsa bu dikişler ameliyattan 1 hafta sonra doktorunuz  tarafından alınır.  Burun sırtına yerleştirilen alçı dediğimiz kalıp ta ameliyattan yaklaşık olarak 1 hafta sonra alınır. Ameliyat sonrası hastalar herhangi bir komplikasyonun olmadığı taktirde  genellikle 7-10 gün arası bir süre içerisinde iş yaşantısına dönebilirler.  Operasyon sonrası şişlik ve morluklar  da 7-10 gün içerisinde azalarak kaybolur. Ameliyattan 1 ay  sonra burun ve çevresinde oluşan ödem çok büyük oranda kaybolur. Bu süreç  hastadan hastaya değişmektedir. Burnun hedeflenen son şekli, burun yapısının tam olarak oturması  tam iyileşme süreci   ameliyattan  6 ay -1  yıl sonrasına kadar ulaşabilmektedir. 

Basketbol, voleybol, futbol gibi top ile yapılan aktivitelerden uzak durulması hastanın yararına olacaktır. Hastanın burnuna alacağı bir darbe sonucunda burunda büyük bir risk meydana gelmesinden dolayı hasta bu konuda kesinlikle bu uyarıyı dikkate almalıdır.

 

Rhinoplasty Aesthetic Whatsapp